Atrakcje
Stajnia LuSpinka
Usługi:
– nauka jazdy od podstaw
– jazdy rekreacyjne
– oprowadzanki dla dzieci
– jazdy w teren, na plażę
– hipoterapia
– hotel dla koni
– korekcja kopyt
– imprezy dla większych grup
Ranczo Mustafa
Ranczo Mustafa w Bobolinie z pewnością należy do nielicznych obiektów, w których można wypocząć w ciszy i spokoju, z dala od wielkich aglomeracji miejskich. Jest to miejsce dla tych, którzy chcą poznać konie, nauczyć się z nimi obcować oraz krok po kroku poznać tajniki jeździectwa, zawsze pod okiem doświadczonego instruktora. Również na najmłodszych czekają kuce, aby mogły rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem już od najmłodszych lat. Z kolei na wszystkich zaawansowanych jeźdźców czekają poranne i wieczorne przejażdżki brzegiem Morza Bałtyckiego. Na tych, którzy nie zdecydują się na spróbowanie swoich sił w siodle, czeka kawiarnia z tarasem widokowym oferująca ciasto własnego wypieku i kawę.
Szlaki rowerowe i kajakowe
Tramwaj wodny
Tramwaj wodny kursuje w kanale Wieprzy, pomiędzy mostem rozsuwanym w Darłówku a Darłowem. Taka wyprawa jest doskonała okazją do przyjrzenia się całemu pasowi portu morskiego.
Winnica przy Leśnym Dworku
Od stworzenia winnicy minęło już kilka lat. Początkowo zajmowała ona niewielki obszar i liczyła 800 krzewów winorośli. Aktualnie Winnica posiada 1400 krzewów, a kolejne tereny są przygotowywane pod nowe sadzonki. Odmiany win, których można spróbować to: Leon Millot, Rondo (wina czerwone), Bianca, Solaris i Aurora (wina białe). Winiarnia stawia przede wszystkim na wytrawne wina z nutą cytrusową – doskonale orzeźwiające w letnie, upalne dni.
Przed wizytą należy zrobić rezerwację telefoniczną
Fort Marian
Marian Laskowski – wielki miłośnik militariów oraz organizator darłowskich zlotów – kolekcjonuje sprowadzony z różnych stron świata sprzęt militarny. Można tu między innymi zwiedzić muzeum militariów, gdzie wyeksponowano wiele motocykli, broni, różnego typu, mundurów wojskowych oraz pojazdów zarówno tych ciężkich gąsienicowych, jak i nieco mniejszego kalibru. Po wyjątkowym muzeum oprowadza sam właściciel, opowiadając niesamowite historie i ciekawostki. Istnieje tu także możliwość skorzystania z przejażdżki jednym z pojazdów. Do ciekawych atrakcji należą też: tor quadowy, plac do paintballa, małpi gaj, czołgowisko, teren do grillowania.
Muzeum Bursztynu
Muzeum to 3 wystawy:
rekonstrukcja prastarego lasu bursztynowego
podziemna grota, w której prezentowane są największe bryły bursztynu w zbiorach muzeum.
ostatnia pokazuje świat roślin i zwierząt zatrzymanych w bezruchu – taki wehikuł czasu.
Aquapark Panorama Morska
Obiekt odkryty – czynny jest tylko sezonowo w okresie letnim.
Atrakcje:
Basen rekreacyjny o głębokości: 1,20 – 1,35 m.
Punkt wodnego masażu i ściennego, masaże karku, gejzery powietrzne, grzybek wodny, leżanki rurowe z masażem powietrznym.
Fala – głębokość basenu ze sztuczną falą zmniejsza się od 1,60 m do 0, a powierzchnia lustra wody wynosi 770 m². Basen ten zaopatrzony jest także w gejzery powietrzne.
Rzeka to basen rekreacyjny z rwącą rzeką o długości 55 m i zjeżdżalniami, posiada także trzy masaże karku, a jego głębokość wynosi 1,25 m.
Bunkry
W okolicy Bobolina oraz na bobolińskiej plaży, przy ujściu do morza cieku Leniwiec, który zbiera wody z pobliskich rowów melioracyjnych – znajdują się pozostałości po tajnej bazie doświadczalnej Wermachtu. Testom poddawane było tutaj między innymi olbrzymie dalekobieżne działo Dora.
Przystań żeglarska
Przystań żeglarska na jeziorze Bukowo zapewnia możliwość cumowania jachtu, łodzi i innego sprzętu pływającego. Oferowane są również rejsy wycieczkowe stateczkiem MILKA. Przy przystani znajduje się też wypożyczalnia sprzętu pływającego oraz szkoła windsurfingu.
Szkoła windsurfingu
W Dąbkach, na ulicy Dąbkowickiej 7, przy Przystani Żeglarskiej znajduje się sezonowa szkółka windsurfingu, która oprócz windsurfingowych kursów organizuje także nad jeziorem Bukowo obozy windsurfingowe i wczasy. Firma prowadzi również wypożyczalnię sprzętu wodnego.
Szlak Zabytków Średniowiecza
Jest to szlak dla zmotoryzowanych, ponieważ jego długość wynosi 104 kilometry. Można też wybrać się rowerem. Szlak przebiega przez: Darłowo, Dąbki, Dobiesław, Jeżyce, Słowino, Boleszewo, Krupy, Stary Jarosław, Kowalewice, Barzowice, Cisowo, Dąbki. Po drodze można zwiedzić Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, stare zabytki sakralne, grodziska i budownictwo wiejskie. Do ciekawych należy też jezioro Kopań, które ma 5 km długości i 2 szerokości, słynie z wielu gatunków ryb i mieszkających na jego terenie ptaków.
Aquapark Jan
Przy hotelu „Jan” w Darłowie funkcjonuje Park Wodny, o tej samej nazwie. Jest to obiekt całoroczny, który z powodzeniem umila czas w przypadku kiepskiej pogody. Na Park Wodny składa się kompleks basenów ze zjeżdżalniami, jacuzzi, gabinetem odnowy biologicznej, kręgielnią i restauracjami, a także basen z morską wodą.
Brama Kamienna
Stanowi część nieistniejących już murów miejskich, po których pozostałością jest nazwa i półokrągły kształt ulicy Wałowej. Jest jedyną zachowaną spośród czterech bram miejskich Darłowa. Znajduje się ok. 120 metrów na północ od głównego rynku miasta – Placu Tadeusza Kościuszki. Prowadzi do niej dzisiejsza ulica Powstańców Warszawskich. Pełniła funkcję obronną, reprezentacyjną i obserwacyjną. Obiekt stanowi własność prywatną
Rynek Miejski Starówka
Rynek to centralny plac Darłowa nazywany Placem Kościuszki. W oczy rzuca się tutaj Ratusz Miejski, stojący przy gotyckim Kościele Mariackim. Ratusz to dawne hale targowe gruntownie przebudowane na siedzibę władz miejskich po tym, jak w 1722 roku podczas wielkiego pożaru doszczętnie spłonął stary Ratusz. Wnętrze nie posiada zabytkowego wyposażenia, ale na uwagę zasługuje uratowany z dawnego Ratusza renesansowy portal, wiszący nad wejściem. Przedstawia on herb miasta – gryfa z ogonem ryby oraz łaciński napis.
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
Jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Pełni funkcję muzeum, ale obecnie jest ono tymczasowo zamknięte.
Zamek jest obiektem zabytkowym z XIV w. i nie jest dostosowane do zwiedzania dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jedynym wyjątkiem jest wystawa poświęcona historii miasta Darłowa dostępna z poziomu dziedzińca (dziedziniec jest brukowany).
Na terenie muzeum istnieje możliwość poruszania się osób niepełnosprawnych z psem przewodnikiem, nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego.
W muzeum nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Latarnia morska Darłowo
Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Gąski (około 40 km na zachód) a Latarnią Morską Jarosławiec (około 15 km na wschód). Latarnia jest udostępniona do zwiedzania. Wysokość wieży to 21 m – nie należy zatem do zbyt wysokich, ale stanowi idealny punkt widokowy.
Kościół Mariacki, Kościół św. Gertrudy, Kościół św. Jerzego
Trzy średniowieczne kościoły, które zachowały się do naszych czasów.
Najcenniejsze zabytki kościoła Mariackiego: kunsztownie rzeźbiona renesansowa ambona z 1684 roku,
cztery barokowe obrazy z pierwszej połowy XVIII wieku, sześć portretów apostołów z końca XVII wieku,
renesansowa misa chrzcielna z XVI wieku, barokowy krucyfiks i tabernakulum z XVII wieku,
barokowe stalle z XVII wieku,
mosiężny żyrandol z aniołem z przełomu XVII i XVIII wieku,
prospekt organowy z 1853 roku,
sarkofagi książąt pomorskich: Eryka I, Elżbiety, zmarłej w 1653 roku żony ostatniego pomorskiego księcia Bogusława XIV, oraz Jadwigi, żony Ulryka, brata Bogusława XIV).
Kościół św. Gertrudy to jedyna tego typu budowla w Polsce – wybudowana w stylu skandynawskiego gotyku. Wybudowany został na planie sześciokątu, z zewnętrznym dwunastokątnym obejściem. We wnętrzu kościoła można podziwiać gwieździste sklepienie, freski św. Gertrudy – patronki żeglarzy – oraz godła cechu piwowarów i szewców. Okna tego kościoła wzorowane były na bulajach statków.
Kościół św. Jerzego jest kolejnym nietypowym kościołem – nie chodzi o jego styl architektoniczny. Jego nietypowość odnosi się do miejsca budowy – poza murami miasta Darłowo. Spowodowane to było troska o bezpieczeństwo mieszczan – gdyż kościół ten pełnił funkcję szpitala.
Leonardia
W parku można znaleźć około setki gier.
Są tu zarówno gry jedno- jak i kilkuosobowe. Proste zasady sprawiają, że nawet najmłodsi nie będą mieć problemu z ich opanowaniem, a rywalizacja i ruch na świeżym powietrzu to powrót do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, z dala od wirtualnego świata. Nie znajdziesz tu plastiku i powielanych odlewów. Każda gra została zaprojektowana i wykonana ręcznie w jednym egzemplarzu.
Miejsce odpoczynku i dobrej zabawy, bez względu na wiek. (https://www.leonardia.pl/)
Aquapark Balticlandia
Aquapark Balticlandia znajduje się na terenie Ośrodka Wczasowego Jantar w Darłówku. Wyjątkowe położenie tuz przy plaży, mnóstwo atrakcji dla dużych i małych, sprawia, że Aquapark Balticlandia to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i relaks dla całej rodziny.
Port
Port w Darłówku, dzielnicy Darłowa, stanowi cel spacerowiczów. Obejmuje on 3-kilometrowy odcinek Wieprzy i jest czynnym portem przeładunkowym, rybackim i turystycznym. Turyści mogą podziwiać tutaj jednostki pływające o długości do 75 metrów i zanurzeniu do 4 metrów. Dla turystów najbardziej interesujący jest przede wszystkim port wschodni, skąd wyruszają statki wycieczkowe. Port to również gratka dla tych turystów, którzy spragnieni są wrażeń. Stąd wyruszają w morze wyprawy wędkarskie na kutrach, podczas których szczury lądowe mogą złowić prawdziwe, morskie ryby. W Darłówku Zachodnim zaś możemy podziwiać cumujące przy nabrzeżu jachty.
Rozsuwany most w Darłówku
W osiemdziesiątych latach ubiegłego wieku przebudowano stary most zwodzony na rzece Wieprzy łączący Darłówko Wschodnie z Zachodnim, zastąpiono go mostem rozsuwanym. Most rozsuwany jest jedynym mostem tego typu na terenie Polski, dlatego warto poświęcić chwilę z wakacyjnego czasu na jego obejrzenie.
Most nosi imię kapitana Witolda Huberta.
Historyczny Park Rozrywki „Od neolitu do średniowiecza”
Historyczny Park Rozrywki „Od neolitu do średniowiecza” to nowa atrakcja w Darłowie, która „przeniesie nas w czasie”, abyśmy mogli zobaczyć jak żyło się przed tysiącami lat.
W ofercie parku:
Obozowisko Neolitowe
Budowa Megalitu
Malarstwo Naskalne
Szałas Rybaka
Uzbrojenie Wojów i Rycerzy
Eksponaty muzealne, repliki broni, uzbrojenia.
Atrakcje dla dzieci:
Plac Zabaw
Ścieżka sprawnościowa
Animacje dla dzieci
Dyby
Miniaturowy teatrzyk kukiełkowy, w którym dzieci samodzielnie stworzą spektakl teatralny
Monidła
Kamień szczęścia
Koniki drewniane
Labirynt Arena
2021 – nieczynne, ale warto mieć na uwadze w perspektywie następnych lat.
Park linowy nad Bałtykiem
W Parku przygotowanych jest około 60 atrakcji podzielonych na 4 trasy. Na sam start przewidziana jest trasa treningowa, tak aby oswoić się ze sprzętem (uprząż z lonżami, karabinki, kask) oraz z wysokością. Następnie możemy wybrać jedną z trzech pozostałych tras, w zależności od naszych sił:
Trasa dziecięca posiada 14 przeszkód dopasowanych dla dzieci lub osób, które próbują przełamać swoje lęki;
Trasa średnia – 19 przeszkód;
Trasa trudna z 21 przeszkodami oczywiście trudniejszymi niż na trasie dziecięcej.
W Parku Linowym znajduje się też tyrolka złożona z dwóch zjazdów: jeden o długości 120 metrów, drugi 80 metrów.
Pomnik Rybaka
Przed Ratuszem stoi Pomnik Rybaka z 1919 roku będący zarazem fontanną, projektu słynnego niemieckiego artysty – Wilhelma Grossa. Fundatorami Rybaka zdobiącego darłowski Rynek są Heptenmacherowie – jedna z najbogatszych i najbardziej znanych rodzin w mieście. Członkowie tego rodu byli właścicielami znaczącej na Bałtyku floty żaglowców i statków handlowych. Pomnik powstał ku czci ludzi morza.